نبی‌اکرم چگونه از شهادت امام حسین(ع) به حضرت فاطمه (س) خبر داد؟

وجود نازنین سیدالشهدا(ع) با نثار جان خود درخت دین را آبیاری و هویت اسلام را زنده نگه داشت.
خانم فاطمه (س) درباره‌ی هنگام شهادت فرزندش حسین(ع) از پدرشان پرسیدند: ای پدر شهادت فرزندم حسین(ع) چه هنگام رخ خواهد داد؟
نبی‌اکرم درخصوص وقت شهادت حسین(ع) به دخترشان حضرت فاطمه(س) فرمودند: هنگامی که من، تو و علی نیستیم.
حضرت زهرا (س) با گریه‌ی شدید به رسول خدا(ص) فرمودند: ای پدر، گریه‌کنان و عهده‌داران اقامه‌ی عزای فرزندم چه کسانی خواهند بود؟
رسول خدا (ص) در پاسخ به حضرت زهرا (س) فرمودند: به درستی که زنان امت من بر زنان اهل بیت من و مردانشان بر مردان اهل بیت من گریه خواهند کرد و هر سال نسل اندر نسل با تجدید عزای حسین(ع) آن را زنده نگه می‌دارند. پس در قیامت تو زنان و من مردانشان را شفاعت می‌کنم و با گرفتن دست گریه کن بر مصیبت حسین (ع) او را وارد بحث می‌کنم ای فاطه (س) روز قیامت هر چشمی گریان است مگر چشم گریان بر مصیبت‌های حسین(ع) که صاحب این چشم در آن روز خندان است و به نعمات مثبتی مژده داده می‌شود.
حضرت موسی نیز به خداوند عرضه داشت: پروردگارا از چه روی محمد (ص) را بر دیگر امت‌ها برتری دادی؟
خداوند فرمود: آنها را برای ده خصلت برتری دادم.
حضرت موسی گفت: آن خصلت‌ها که بر آن عمل می‌کنند کدام‌اند بر من بیاموزید تا به بنی‌اسراییل فرمان اجرا دهم.
خداوند متعال فرمود: نماز، زکات، روزه، حج، جهاد، نماز جمعه، نماز جماعت، قرآن، دانش و عاشورا
موسی (ع) به خداوند عرض کرد: پروردگارا عاشورا چیست؟
خداوند فرمود: گریستن و گریاندن بر سبط محمد (ص) و مرثیه و عزاداری برای مصیبت فرزندان مصطفی (ص). ای موسی! هیچ بنده‌ای از بندگان من در آن وقت به فرزندان مصطفی(ص) گریه نکند، نگریاند و عزادار نشود مگر این که ثبت ماندگار از آن او خواهد بود و هیچ بنده‌ای یک درهم از مال خود برای محبت فرزند دختر پیامبرش به اطعام و کار دیگر انفاق نکند مگر در جهان در برابر هر درهم هفتاد درهم برکت می‌دهد و در ثبت به عافیت، گناهانش آمرزیده می‌شود./ی2
منابع احادیث:
1- بحارالانوار، ج 42، ص 37
2- مستدرک الوسایل، ج 10، ص 319
/ 0 نظر / 11 بازدید