خمپاره اندازی با قدرت تخریب توپ 155 میلی‌متری

خمپاره انداز وفا
 
در بحث برد این خمپاره انداز از دو گونه گلوله استفاده می‌کند که اولین آن‌ها گونه معمولی با بردی در حدود ۹ کیلومتر است و گونه دوم که از پیشران راکتی کمک می‌گیرد بردی در حدود ۲۰ کیلومتر دارد و این بدین معنا است که برد این سامانه نسبت به خمپاره انداز " رزم " نیز ۴ کیلومتر افزایش یافته است. 

قدرت آتش و تخریب این سلاح است که آن را بسیار متفاوت جلوه می‌دهد. 
 
این خمپاره انداز می‌تواند در هر دقیقه ۵ تا ۸ گلوله را به سمت هدف شلیک کند، اما بر خلاف گلوله‌های ۱۰۵ یا ۱۲۰ میلی‌متری، گلوله‌های ۱۶۰ میلی‌متری حاوی ۱۰ تا ۱۱ کیلوگرم تی‌.ان‌.تی هستند که می‌توانند برای هر هدفی یک کابوس واقعی باشند.
 
خمپاره وفا به نسبت خمپاره‌های قبلی توان تخریبی‌اش، حدوداً ۵ برابر افزایش یافته است. برای درک بهتر این قدرت تخریب بهتر است بدانید که عمده کشورهای دنیا امروزه از توپ‌های کالیبر ۱۵۵ به عنوان بزرگ‌ترین توپ در سازمان رزم خود بهره می‌برند.خمپاره‌انداز ۱۶۰ میلی‌متری "وفا"


این سامانه جدید با برد ۲۰ کیلومتر دارای کالیبر ۱۶۰ میلی‌متر بوده و یک گام جدید در افزایش توان رزم نیروهای مسلح ایران به حساب می‌آید.

در ارتش‌های جهان معمولا از توپ‌های ۱۰۵ میلی‌متری به صورت سازمانی برای پشتیبانی واحدهای پیاده استفاده می‌شود. در این میان برای مواقع اضطراری و زمانی که به هر دلیل واحدهای پیاده به پشتیبانی توپخانه دسترسی ندارند از "خمپاره" برای ایجاد آتش پشتیبانی برای واحدهای پیاده استفاده می‌شود.

 
 
مشخصات عملیاتی خمپاره انداز وفا

- افزایش قدرت سرجنگی به میزان ۲ تا ۳ برابر خمپاره‌های معمول 
- عمر بالای مهمات نسبت به گلوله‌های موشکی 
- پراکندگی کمتر نسبت به گلوله‌های موشکی 
- قابلیت حمل به صورت خودکششی 
- نواخت تیر ۵ تا ۸ گلوله در دقیقه 
/ 1 نظر / 34 بازدید
سمینا

سلام وبتون خیلی زیباست موفق باشید...دوست داشتیدازگالری من دیدن کنیدونظرتون رو بگذارید