پاسخ امام رضا(ع) درباره "محل مزار حضرت زهرا(س)"

بر اساس روایات، قبر نورانی دخت گرامی رسول‌الله (ص) در یکی از سه مکان روضه پیامبر، خانه حضرت زهرا (س) و قبرستان بقیع قرار دارد اما احتمال کدامیک قوی‌تر است؟ امام علی‌بن موسی‌الرضا (ع) پاسخ این پرسش را بیان می‌کنند. 
 
بر اساس کتاب عیون اخبار الرضا جلد ۱ صفحه ۳۱۱ از شیخ صدوق (ره) نقل شده است که احمد بن محمد بن ابی نصر می‌گوید: از حضرت ابوالحسن، علی بن موسی الرضا علیه السلام درباره‌ قبر حضرت فاطمه علی‌ها السلام پرسش کردم، حضرت فرمود: «دفنت فی بیت‌ها فلما زادت بنو امیه فی المسجد صارت فی المسجد»؛ آن حضرت در خانه خود به خاک رفت، پس چون بنی امیه مسجد را توسعه دادند، آن خانه هم جزء مسجد شد.
 
با اندکی تحقیق در جوامع روایی نیز این نتیجه حاصل می‌شود که از میان سه قول تدفین حضرت زهرا (س) در یکی از سه مکان «قبرستان بقیع»، «روضه پیامبر» و «خانه حضرت زهرا»، احتمال خاکسپاری ایشان در منزل خودشان از اقوال دیگری قوی‌تر است. 
 
در بیشتر کتاب‌های معتبر شیعه از جمله «کافی»، «تهذیب» و «من لایحضره الفقیه» -که جزو کتب اربعه شیعه هستند- این قول با طرق روایی مختلف از امیرالمؤمنین، امام باقر، امام صادق و امام رضا علیهم‌السلام نقل شده است. 

/ 1 نظر / 15 بازدید
ندا

سلام رفیق وب قشنگی داری نظرت با تبادل لبنک چیه ؟ منو با نود 32 لینک کن اگه دوست داشتی بهم خبر بده منتظرم.