امیر شهید "حسن آبشناسان" شیر صحرا

اگرچه همه شهدا و جانبازان و آزادگان و ایثارگران مقاوم و سربلند و عزیز، ستارگان آسمان ایران اسلامی هستند و هرکس در هر شغل و مسئولیتی که قرار دارد و نفس می‌کشد، مدیون این فداکاری‌ها و از جان‌گذشتگی‌ها است.

  

امیر شهید "حسن آبشناسان"


در سال 1315 ه.ش در خانواده‌ای متعهد و مؤمن در «تهران» دیده به جهان گشود. دوران کودکی را با تحصیل در مدرسه سپری کرد و درسال 1336 با اخذ مدرک دیپلم وارد دانشکده افسری شد. 

در سال 1339 با درجه ستوان دومی فارغ‌التحصیل شد و یک سال بعد دوره مقدماتی را به پایان رساند. 

پس از آن در اولین دوره «رنجر»، «دوره‌های عالی ستاد فرماندهی» و «دوره‌های چتربازی و تکاوری» در داخل و خارج کشور، شرکت کرد و همه این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشت. 
او با وجود محیط نامناسب جامعه، پله‌های رشد و تکامل را در پناه ارزش‌های اسلامی سپری کرد. 

پس از طلوع جاودانه انقلاب اسلامی، به درجه سرهنگی ارتقاء یافت و فرماندهی «یگان جنگ‌های نامنظم در قرارگاه سیدالشهدای ارتش» را بر‌عهده گرفت. 

با تشکیل سپاه پاسداران، شهید آبشناسان نیروهای جدید را در «آموزشگاه سعد آباد» تحت تعلیم خود قرار داد و در سال 1363، مطابق حکم رسمی «قرارگاه رمضان»، فراهم کردن زمینه‌های آموزش جنگ‌های نامنظم سپاه به وی واگذار شد.
 با پذیرفتن این مسئولیت، تاکتیک‌های جنگ چریکی را به برادران سپاهی، بسیجی و همرزمان خود آموزش داد و شاگردان بسیاری در این زمینه‌ تربیت کرد که همه آن‌ها در میدان مبارزه به زیبایی افتخار آفریدند. 

در آغاز جنگ تحمیلی، همانند بسیجی‌ای ساده در بزم عملیات پیرانشهر، سردشت و بانه، حماسه آفرید و با رشادت‌های خود، یادش را در تاریخ خونین دفاع مقدس و قلب‌های ملت ایران به تصویر کشید. 

وی که از همرزمان و یاران نزدیک شهید «محمد بروجردی» بود، در حالی‌که فرماندهی لشگر 26 نوهد، فرماندهی قرارگاه حمزه و لشگر 33 نیروهای مخصوص را بر عهده داشت، در مهرماه سال 1364 همزمان با عملیات قادر، در منطقه «لولاند» بر اثر اصابت ترکش، شربت شیرین شهادت را نوشید و آسمان جبهه را به شمیم پایداری در مکتب اسلام، انقلاب و امام راحل، معطر ساخت. 
/ 0 نظر / 15 بازدید