جنگ تحمیلی از نگاه مطبوعات جهان

بحرین به هواپیماهای عراقی اجازه استفاده از پایگاه‌های خود را داده است، کویت به بغداد نفت می‌دهد ...

 مجموعه کتاب‌های «جنگ ایران و عراق از نگاه مطبوعات جهان»، برگرفته از اسناد مطبوعاتی و بریده‌ جراید خارجی موجود در مرکز ملی اسناد دفاع‌مقدس است که پیشینه جمع‌آوری آن به روزهای آغازین بحران و تشکیل دفتر تبلیغات جبهه و جنگ بازمی‌گردد.

 سرویس «فرهنگ حماسه» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) نیز با بهر‌ه‌گیری از این منبع تاریخی، گریزی به وقایع قبل از آغاز جنگ تحمیلی و بعد از آن دارد.

 زبان اصلی:عربی. شماره:000213

منبع:الشرق الاوسط /انگلستان/ خبرگزاری‌ها/بغداد

1359/7/12-1980-10-4

مترجم:مهتاب فضلی

منبع خبر

جنگ سرنوشت‌ساز ایران و عراق نزدیک به دو هفته است که ادامه دارد و گزارشات ضد و نقیضی درباره آن مخابره می‌شود. در همین حال ایران در تلاش به منظور گسترش دامنه جنگ، تهدیدات خود نسبت به کشورهای عربی خلیج فارس را تشدید کرد. این تهدیدات از جانب حسینعلی منتظری صورت گرفت که امارات متحده عربی و دولتهای دیگر را متهم به کمک نظامی به عراق می‌کرد و همچنین از جانب آیت‌الله علی خامنه‌ای که در خطبه‌های نماز جمعه دانشگاه تهران به دولت‌های خلیج فارس حمله کرد و بیان داشت:" بحرین به هواپیماهای عراقی اجازه استفاده از پایگاه‌های خود را داده است، کویت به بغداد نفت می‌دهد و اردن تانک‌هایی را به عراق می‌دهد، مصر این کشور را با اسلحه و مهمات و مشاوران نظامی مجهز می‌کند و عربستان سعودی نیز به او کمک می‌کند."

 اخبار درگیری‌ها

عراق بار دیگر اعلام کرد خرمشهر و مهران را تصرف کرده است و همچنین محاصره آبادان را کامل می‌کند. در همین حال ایرانی‌ها نیز می‌گویند همچنان در این مناطق حضور دارند. به نقل از افرادی که از جبهه جنگ به بصره آمده‌اند، نیروهای ایران وعراق همچنان درگیر جنگ شدید در خیابانها برای تسلط بر بندر خرمشهر هستند. به گفته دو سرباز در بیمارستان نظامی بصره، جنگ در خیابان‌های این بندر با آر.پی.جی، تیربار، مسلسل و سلاح‌های سبک ادامه دارد. به گفته خبرنگارانی که از راس خلیج فارس باز گشته‌اند، توپخانه ایران از صبح دیروز گلوله باران تاسیسات نفتی عراق در نزدیکی فاو را از سر گرفته است.

/ 0 نظر / 14 بازدید